AktualneArchiwumSpecials

Europejski Kongres Policji w Berlinie

W Berlinie w lutym odbył się międzynarodowy Kongres Policji. Jednym z głównych tematów tegorocznego kongresu było zabezpieczenie zewnętrznych granic Unii Europejskiej. Szef polskiej delegacji pułkownik Jarosław Ruta, z-ca dyrektora ds. międzynarodowych Komendy Głównej Straży Granicznej w rozmowie z „Polakiem w Niemczech“ powiedział, że Polska skutecznie wywiązuje się ze swoich obowiązków, strzegąc wschodniej granicy Unii Europejskiej.

Corocznie w berlińskiej konferencji biorą udział kadry kierownicze oraz urzędnicy państwowi, zajmujący się tematyką bezpieczeństwa w poszczególnych krajach europejskich. Problem ochrony granic Unii Europejskiej był jednym z ważniejszych tematów poruszanych podczas kongresu. W rozmowie z „Polakiem w Niemczech“ pułkownik Jarosław Ruta, z-ca dyrektora ds. międzynarodowych Komendy Głównej Straży Granicznej powiedział: „Polska straż graniczna wkłada bardzo dużo wysiłku w skuteczną ochronę zewnętrznych granic Unii“.

Jakie obowiązki wypełniają polskie służby graniczne?
Polska straż graniczna działa wyjątkowo sprawnie, strzegąc granicy, ale także pomaga innych krajom – zapewnił podpułkownik Jarosław Ruta. „Polska Straż Graniczna solidarnie wspiera państwa członkowskie, zmagające się z kryzysem migracyjnym poprzez aktywne uczestnictwo w misjach i działaniach organizowanych przez agencję „Frontex“, i aktywnie działa w państwach trzecich, leżących na szlaku migracyjnym“ – powiedział w rozmowie z „Polakiem w Niemczech“ Jarosław Ruta i dodał, że Polska efektywnie zabezpiecza odcinki własnej granicy, co leży w interesie Polski, jak i wszystkich państw członkowskich. „Solidarnie wspieramy państwa członkowskie, które zmagają się z kryzysem migracyjnym. Bierzemy w tym kontekście udział w licznych misjach i innych działaniach organizowanych przez „Frontex“, oraz poprzez działania w państwach trzecich leżących na szlaku migracyjnym“ – powiedział nam podpułkownik Rut a i dodał, że najbardziej Polska wspiera kraje południa Europy i jest obecna na bałkańskim szlaku migracyjnym. Zdaniem polskiego pułkownika – dalsze budowanie bezpieczeństwa unijnych granic powinno się odbywać w oparciu o zasadę, iż w pierwszym rzędzie to państwa członkowskie są odpowiedzialne za zarządzanie swoimi odcinkami zewnętrznej granicy unijnej.

Nowe technologie pomagają strzec granic
W halach Centrum Targowego, gdzie odbywał się kongres, firmy z wielu krajów zaprezentowały innowacyjne rozwiązania i najnowsze technologie wykorzystywane przez policję i inne służby. Przedstawiciel polskiej delegacji na kongres, młodszy inspektor Wiesław Gom, który jest oficerem łącznikowym naszej policji w Niemczech w rozmowie z „Polakiem w Niemczech“ potwierdził, że na kongresie liczni producenci pokazali setki urządzeń z wykorzystaniem najnowszych technologii, służących do ochrony granic Unii Europejskiej. „Przy okazji kongresu można było odwiedzić wiele stoisk informacyjnych największych producentów, oferujących najnowsze rozwiązania w zakresie systemów zabezpieczeń, monitoringu, programów komputerowych oraz wyposażenia oferowanego dla służb policyjnych“ – powiedział nam Wiesław Gom. Rzecznik prasowy polskiej Ambasady w Berlinie Dariusz Pawłoś zwrócił uwagę, że podczas kongresu policja polska i niemiecka prezentują skuteczną współpracę przygraniczną. Na kongresie prezentowało się Polsko-Niemieckie Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku.

Czesław Makulski

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert