Straszne: Dlaczego marnujemy tyle jedzenia?
Rocznie każda hamburska restauracja wyrzuca na śmietnik 25 kg nadającego się jeszcze do spożycia jedzenia. Biorąc pod uwagę globalny kryzys i głód na świecie, takie postępowanie wydaje się nie tylko nielogiczne, ale także nad wyraz niemoralne. Dlatego hamburskie organizacje ekologiczne, wspierane przez media oraz senat, nawołują do udziału w akcji „Restlos geniessen – Zużyj resztki“.
Hamburg jest inicjatorem ogólnoniemieckiej akcji „Restlos geniessen“ – ratowania resztek żywności. Federalne ministerstwo rolnictwa i żywności uruchomiło stronę informacyjną – jak nie marnować drogocennego jedzenia. Jednym z pomysłów jest zachęta do naśladowania Amerykanów, którzy nie wstydzą się prosić w restauracjach o zapakowanie resztek jedzenia i zabranie ich do domu.
Ile jedzenia marnujemy w domu?
FAO – Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa obliczyła, że na świecie na śmietnik trafia rocznie 1.3 miliardów ton jedzenia. Według badań Uniwersytetu w Stuttgarcie Niemcy wyrzucają rocznie 7 milionów ton jedzenia, to jest 82 kilogramy na osobę. Najwięcej wyrzuca się: owoców, warzyw, przetworów mlecznych, wyrobów piekarniczych oraz resztek obiadowych. Zdaniem ekspertów, powodem braku szacunku dla jedzenia jest brak odpowiedniej edukacji oraz świadomość dobrobytu. Ludzie przyzwyczaili się, że jedzenia im nie zabraknie. Poza tym dokonuje się nieprzemyślanych zakupów, kupuje się zbyt dużo i często produkty zbędne. Konsument ulega masowej i agresywnej reklamie. W krajach wysokorozwiniętych mamy do czynienia z nadprodukcją produktów żywnościowych.
Czesław Makulski