Przydatne informacjeTurystyka

Warmia i Mazury zachwycają

Tutaj znajdziesz przepiękną przyrodę i cudowne jeziora. W XXI w. trudno znaleźć jest już miejsce nietknięte przez człowieka. Pomimo to przyroda Warmii i Mazur jest nadal piękna i często zachwyca swą dzikością. Województwo warmińsko-mazurskie to raj dla osób, chcących spędzić swój czas na łonie natury i w sposób aktywny.

Niezależnie od tego, czy pływa się kajakiem po przepięknych rzekach i jeziorach, żegluje, wędruje lub jeździ na rowerze, otaczająca przyroda zawsze zachwyca. Region to jednak nie tylko krajobraz, to również ludzie, którzy tu mieszkają i mieszkali. Dzięki nim powstały niesamowite zabytki. Ponadto można wziąć tutaj udział w licznych imprezach. Warmia i Mazury nazywane są Krainą Tysiąca Jezior. W rzeczywistości jezior i innych zbiorników wodnych jest na tym obszarze kilka tysięcy, w tym około trzy tysiące takich, których powierzchnia przekracza jeden hektar. Jeziora tworzą iście pajęczą sieć, łącząc się ze sobą poprzez rzeki lub kanały. Często się zdarza, że sąsiadujące ze sobą akweny są przedzielone jedynie wąskimi przesmykami.

Większość jezior Warmii i Mazur jest pochodzenia polodowcowego. Zajmują one niemal 7 % powierzchni całego regionu, zaś w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich nawet do 20 %. Główny szlak Wielkich Jezior Mazurskich liczy w linii prostej 111 km. Nie można zapomnieć również o rzekach regionu. Jak zawsze urzeka Krutynia, królowa mazurskich rzek. Wody Krutyni toczą się leniwie przez ponad 100 km, mijając po drodze malownicze tereny Puszczy Piskiej i Mazurskiego Parku Krajobrazowego oraz kilkanaście jezior. Płynie się tędy lekko i przyjemnie, widoki są zachwycające, a natura przez cały czas pozostaje na wyciągnięcie ręki, dzięki czemu szlak idealnie nadaje się na wyprawy z całą rodziną. Wzdłuż rzeki znajdują się stanice wodne, które ułatwiają zaplanowanie spływu. Najdłuższą rzeką regionu jest Łyna.

Większa część jej biegu, poczynając od źródeł na stokach Garbu Lubawskiego w okolicach Nidzicy (rezerwat „Źródła rzeki Łyny”), wije się po terytorium województwa warmińsko-mazurskiego (ponad 190 km). Końcowy odcinek Łyny znajduje się zaś na obszarze Obwodu Kaliningradzkiego. Niewielkie uprzemysłowienie i urbanizacja pozwoliły na przetrwanie bogactwa flory. Wysoka i smukła sosna taborska z okolic Ostródy znana była na zachodzie Europy już w XVI w. Największe obszary leśne to Puszcza Piska, Puszcza Borecka i znajdujący się w granicach Polski skrawek Puszczy Rominckiej. Spośród ważniejszych ssaków żyją tu: jelenie, sarny, dziki, zające, lisy, borsuki i inne, a w Puszczy Boreckiej – żubry.

W regionie występują: kormoran, łabędź niemy, żuraw, bocian biały, czapla siwa, bielik, orlik krzykliwy, wszystkie polskie lęgowe perkozy, kaczki, gęsi. Ozdobą naszych wód są łabędzie. Ornitolodzy cenią nasz region jako ostoję ptaków drapieżnych. Gniazduje tutaj bielik, rybołów, orlik krzykliwy. Istnienie 8 parków krajobrazowych, ponad 100 rezerwatów i ok. 2400 pomników przyrody świadczy o wartościach krajobrazowych i przyrodniczych Warmii i Mazur. Podziwiać przyrodę i atrakcje regionu można z siodełka roweru. W regionie istnieją zarówno dłuższe jak i krótsze szlaki rowerowe.

Do dłuższych szlaków zaliczamy Green Velo (blisko 400 km), Mazurską Pętlę Rowerową (ok 300 km) czy Warmińską Łynostradę (ok 110 km) oraz Szlak Rowerowy Kanału Elbląskiego (ok 80 km). I wciąż powstają nowe. Na tle tego przepięknego krajobrazu występują czerwone budowle: kościoły i zamki. Mamy w regionie zamki krzyżackie, kapitulne i biskupie. W byłych Prusach Wschodnich są również pozostałości fortyfikacji. Należy wymienić tutaj Twierdzę Boyen w Giżycku, Główną Kwaterę Hitlera w Gierłoży, Kwaterę Główną Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH) w Mamerkach. Niezapomniane wrażenia zapewnia koncert organowy w Świętej Lipce. Niesamowity jest również rejs Kanałem Elbląskim. Kanał Elbląski jest najdłuższym kanałem żeglugowym w Polsce. Jego oryginalność polega na pokonywaniu 100-metrowej, prawie naturalnie występującej w tym regionie, różnicy poziomów wody przy pomocy zespołu 5 pochylni na odcinku 10 km.

Pochylnie są szynowymi urządzeniami wyciągowymi, napędzanymi mechanicznie siłą przepływu wody. Pięć pochylni, usytuowanych w Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy, Jeleniach i Całunach, podnosi statki na wielkich platformach podciąganych na linach. Ma się więc wrażenie, że statek płynie po trawie. Od pradziejów los człowieka był związany z przyrodą. Na jej tle możemy oglądać dziedzictwo kulturalne, ukształtowane na przestrzeni wieków. Losy różnych nacji pozostawiły swój ślad, tworząc bogactwo historyczne, architektoniczne i kulturowe Warmii i Mazur. Bardzo znaną postacią jest Kopernik, który całe swoje dorosłe życie spędził na Warmii, a rok 2023 jest Rokiem Mikołaja Kopernika. Datę powiązano z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci tego astronoma. Region jest również znany z wielu wydarzeń. Jednym z najbardziej znanych jest jednak inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem, która odbywa się każdego, go roku. Bitwa pod Grunwaldem miała miejsce 15 lipca 1410. Była jedną z największych w średniowieczu. Do tej pory sukcesy na polach bitwy odnosił jedynie Zakon Krzyżacki, Polacy ponosili klęski.

Bitwa była wielkim zwycięstwem wojsk polsko – litewskich. 203 z 250 Krzyżaków zostało zabitych na polach Grunwaldu, wśród nich Wielki Mistrz Ulrich von Jungingen oraz inni dostojnicy. Co roku na polach pod Grunwaldem spotyka się ponad 3000 miłośników średniowiecza z całego świata: Niemiec, Włoch, Francji, Finlandii, Czech, Słowacji, Węgier, Rosji, Białorusi, Ukrainy i USA. Na pole wychodzi ponad 1400 rycerzy, aby wziąć udział w największej w Polsce plenerowej inscenizacji bitwy średniowiecznej.

A wszystko to dzieje się na oczach ponad 80.000 widzów. Na polach Grunwaldu znajduje się nowe muzeum, które można zwiedzać cały rok. Z kolei Gołdap to jedyne na Warmii i Mazurach uzdrowisko i miasto o najczystszym w Polsce powietrzu. To prężnie rozwijający się ośrodek turystyczno- wypoczynkowy i członek elitarnego stowarzyszenia miast Cittaslow. Lidzbark Warmiński , urokliwe miasteczko na Warmii, również członek Cittaslow, dąży również do tego, aby stać się uzdrowiskiem.

Na turystę czekają obiekty noclegowe różnej klasy, od obiektów klasy turystycznej do obiektów 5-gwiazdowych. Wypocząć można zarówno w gospodarstwie agroturystycznym czy też na polu campingowym. Warmia i Mazury to połączenie historii i współczesności, to przyroda i nowoczesność oraz wiele zakątków ciszy i spokoju. Tutaj można podziwiać, niespotykane gdzie indziej, krajobrazy. Turystyka dziś to nie tylko zabytki. To liczne wydarzenia, odnoszące się do historii (tzw. rekonstrukcje), to kuchnia regionalna i turystyka lotnicza, turystyka zimowa oraz liczne imprezy kulturalne i sportowe.

Więcej informacji na stronie www.mazury.travel

 

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert