Współpraca? Polski premier w Dreźnie
Pod koniec czerwca premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w otwarciu Europejskiego Forum Nauki, Badań i Innowacji w Dreźnie, zorganizowane przez Helmholtz-Zentrum z Drezna i władze Saksonii w celu pogłębienia wymiany naukowej pomiędzy Polską, Czechami i Saksonią.
Jak dowiedział się „Polak w Niemczech“ w forum udział wzięło ponad trzystu przedstawicieli nauki z Polski, Czech i niemieckiej Saksonii. „W takiej formie forum odbywało się po raz pierwszy“ – oznajmiła rzeczniczka prasowa Helmholtz-Zentrum Christine Bohnet. Forum ma pogłębić współpracę naukową szczególnie na styku granic Polski, Czech i Niemiec. „Współpraca naukowa w regionie nie jest zła, ale powinna być lepsza. Gdy zlikwidujemy granice, nie tylko pomiędzy państwami, ale także pomiędzy naukowcami, to zawsze powstanie coś nowego. Dlatego organizujemy forum, które ma wzmocnić Europę Środkową w dziedzinie nauki“ – kontynuowała Christine Bohnet. Organizatorzy nie wykluczają, że forma międzynarodowych konferencji naukowych zostanie rozszerzona także na inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej.
Należy rozwijać współpracę
Niemcy chcą rozwijać z Polską współpracę naukową. Podczas otwarcia Europejskiego Forum Badań i Innowacji w Dreźnie zarówno premier Saksonii Michael Kretschmer oraz przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble nie szczędzili Polsce i Czechom komplementów. Michael Kretschmer podkreślił ścisłe więzy łączące Polskę Czechy i Saksonię: „My w wolnej Saksonii zawsze mieliśmy szczególnie bliskie stosunki z naszymi sąsiadami Czechami i Polską. Cieszymy się z pełnego zaufania i intensywnego partnerstwa z tymi obydwoma krajami. A my Saksończycy korzystamy z tego partnerstwa“.
Zdaniem Michaela Kretschmera wymiana naukowa Saksonii, Polski i Czech może być przykładem skutecznej współpracy w Unii Europejskiej. Premier Saksonii chce jeszcze bardziej pogłębić wzajemną współpracę:
„Za każdym razem, gdy słyszę o niemiecko-francuskim partnerstwie myślę, że chcemy też niemiecko-polskiego i niemiecko-czeskiego. I dlatego cieszę się, że udało się zorganizować obecne forum gospodarcze. Mam nadzieję, że będzie to kontynuowane w następnych latach“. Premier Saksonii przypomniał, że sam pochodzi z Gaerlitz i dlatego wyjątkowo poważnie traktuje stosunki polsko-niemieckie oraz polsko-czeskie.
Przewodniczący Bundestagu chce poszerzać współpracę
Wolfgang Schaeuble nawiązał w swoim przemówieniu do wspólnej historii Saksonii, Polski i Czech. Przypomniał, że dopiero od trzydziestu lat są to wolne kraje: „Minęło już trzydzieści lat, ale Niemcy nie zapomnieli wielkiego wkładu Polski i Czech w zjednoczenie Niemiec. Na podstawie tych wspólnych doświadczeń można razem realizować nowe europejskie zadania“.
Wolfgang Schaeuble podkreślił też wyjątkową rolę Saksonii w nawiązywaniu dobrych stosunków zarówno z Polską jak i Czechami: „Saksonia i jej stolica Drezno jest predysponowana do roli mostu łączącego z naszymi sąsiadami ze środkowej Europy. Europejskie forum może być ważnym impulsem pogłębiającym regionalną kooperację, w wymianie gospodarczej firm prywatnych i państwowych, jak również w dziedzinie kultury i mediów“ Przewodniczący Bundestagu, witając w Dreźnie gości, podkreślił swoje osobiste dobre stosunki zarówno z Mateuszem Morawieckim i Andrejem Babisem.
Polsko-niemiecka współpraca – przyszłością Europy
Premier Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu w Dreźnie zaakcentował, że polsko-niemieckie pojmowanie przyszłości Unii Europejskiej jest filarem jedności Wspólnoty Europejskiej. Podczas swojego wystąpienia mówił również o wyzwaniach stojących przed Unią i wzywał do zacieśnienia współpracy technologicznej między Polską, Czechami i Niemcami. Szef polskiego rządu przypomniał, że podczas niedawnych wyborów europejskich, głosujący wyrazili dezaprobatę do aktualnego stanu Unii, zwrócił uwagę na wyzwania stojące przed Wspólnotą, współpracę z Paktem Północnoatlantyckim: „Mocno wierzę we współpracę transatlantycką. Polska jest tak mocno proeuropejska, jak proamerykańska i nie ma zbyt wielu takich krajów w Unii Europejskiej. Te transatlantyckie powiązania muszą być chronione, pielęgnowane, bo one są naprawdę kręgosłupem demokratycznego świata“.
Zdaniem polskiego premiera, współpraca polsko-niemiecka to gwarancja dalszego rozwoju korzystnych dwustronnych relacji. Mateusz Morawiecki zaznaczył, że kraje Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Węgry i Słowacja) są dla Niemiec głównym partnerem handlowym, wartość handlu jest większa niż wymiana Niemców z Francją, Chinami czy USA.
Waldemar Maszewski (autor jest korespondentem Polskiego Radia).