Turystyka

Do Polski po zdrowie

Polskę warto odwiedzić nie tylko w celu wypoczynkowym i zwiedzanie, ale również z powodów zdrowotnych. Polska jest krajem, który najchętniej odwiedzają obywatele Niemiec. Ponad 40% z 8,4 mln turystów, którzy odwiedzili Polskę w 2020 roku pochodziło właśnie z Niemiec. Najczęstszym powodem przyjazdów są wprawdzie odwiedziny u krewnych i znajomych, ale również cele zdrowotne cieszą się popularnością. Z portalem Polak w Niemczech rozmawiała dr Anna Białk-Wolf.

Dlaczego Polska jest chętnie odwiedzana w celach zdrowotnych?

Polska ma do zaoferowania szeroką gamę wysokiej jakości usług medycznych w konkurencyjnych cenach. W przypadku usług zdrowotnych tylko odpowiedni standard może spowodować, iż zdecydujemy się z nich skorzystać poza granicami kraju. Brak finansowania niektórych procedur medycznych w kraju naszego zamieszkania powoduje z kolei, iż poszukujemy tańszych alternatyw, również poza granicami kraju. Kombinacja wysokiej jakości usług, niższych cen, a także czynników związanych z bliskością kulturową oraz znajomością języka powoduje, iż Polacy mieszkający na stałe w Niemczech chętnie korzystają z polskiej oferty usług zdrowotnych.

Co jeszcze może zachęcić Niemców i Polaków mieszkających w Niemczech do przyjazdu do Polski?

Niewątpliwie dodatkową motywacją jest możliwość uzyskania dofinansowania leczenia od niemieckiej kasy chorych. W zależności od procedury i rozwiązań stosowanych w danej kasie, można uzyskać różny zakres zwrotu kosztów leczenia. Szczególnie popularne jest leczenie stomatologiczne. Wiele klinik w Polsce specjalizuje się w oferowaniu leczenia wraz ze wsparciem w uzyskaniu dofinansowania. W skrajnych przypadkach może się nawet okazać, iż pacjent nic nie musi dokładać z własnej kieszeni, gdyż różnice w cenach umożliwiają sfinansowanie całości leczenia w ramach ubezpieczenia.

Które usługi są szczególnie popularne wśród osób z Niemiec?

Lecznictwo uzdrowiskowe cieszy się od wielu lat dużą popularnością. Ponad 90% zagranicznych kuracjuszy to pacjenci z Niemiec. Skuteczność leczenia, a także wysoka atrakcyjność gmin uzdrowiskowych położonych na terenach dobrze skomunikowanych z Niemcami przyciąga wiele osób zainteresowanych poprawą zdrowia i samopoczucia. Najlepiej znane są niemieckim turystom uzdrowiska nad polskim morzem. Warto może rozważyć odwiedziny też tych położonych w górach i kotlinach, takich jak Lądek Zdrój, Polanica Zdrój czy Szczawnica.

Niezwykle konkurencyjną ofertę mają polscy stomatolodzy. Jest to branża, która od wielu lat świadczy usługi dla pacjentów komercyjnych. W Polsce 70% wydatków na leczenie stomatologiczne jest finansowane z własnej kieszeni. Powoduje to, iż zarówno umiejętności lekarzy, jak i wyposażenie gabinetów są na najwyższym poziomie.

Osoby starsze pragnące podreperować swoje zdrowie mogą skorzystać z takich ośrodków tak przykładowo Trivita w Porąbce, która oferuje kompleksową rehabilitację w pięknej okolicy.

Warto też wspomnieć o ofercie z zakresu medycyny estetycznej. Niemalże każde polskie miasto ma w tym obszarze ciekawe propozycje.

Innymi dziedzinami są okulistyka i laryngologia, które w niektórych ośrodkach również reprezentują światowy poziom usług.

Czy można oszacować ilu turystów medycznych odwiedza Polskę?

Należy tutaj sięgnąć po dane sprzed pandemii. Na podstawie badań Instytutu Badań i Rozwoju Turystyki Medycznej można stwierdzić, iż Polskę w 2018 r. odwiedziło 182 000 turystów medycznych. 90.000 z nich skorzystało z leczenia stomatologicznego w Polsce. Były to głównie osoby w Norwegii, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Bardzo ważnym obszarem jest również polskie lecznictwo uzdrowiskowe. Biorąc pod uwagę dane GUS, które jednak nie obejmują wszystkich osób korzystających z lecznictwa uzdrowiskowego, przyjmujemy, że w 2018 r. 55.000 osób skorzystało z tego obszaru turystyki medycznej, głównie z Niemiec. Coraz bardziej popularne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej także cieszą się dużym zainteresowaniem. Szacuje się, iż 25 000 osób z zagranicy skorzystało z tej oferty w Polsce. Byli to głównie Skandynawowie, Niemcy, Brytyjczycy. Niezwykle ciekawym obszarem jest leczenie szpitalne. Nawet jeśli jest to stosunkowo mała liczba pacjentów, oszacowana na poziomie 12 000, jest ona niezwykle ważna, gdyż generuje najwyższe przychody. Korzystają z niej głównie obywatele Ukrainy, Rosji, Wielkiej Brytanii, Skandynawii, w mniejszym stopniu Niemiec, a także osoby pochodzące z odległych państw arabskich i Stanów Zjednoczonych. Do istotnych obszarów należy tu rehabilitacja, onkologia, bariatria, ortopedia.

Gdzie można znaleźć informacje na temat polskiej oferty?

Niektóre Regionalne Organizacje Turystyczne wykazują zainteresowanie tym tematem. Przykładowo Pomorski ROT promuje również ofertę medyczną, o której można poczytać tutaj: https://pomorskie-prestige.eu/spawellness/

Aktywny na tym polu jest także Krakowski Urząd Miasta, który na swoich stronach informuje o ofercie klinik

(https://www.krakow.pl/222169,artykul,turystyka_medyczna_w_krakowie.html)

Jak ocenia Pani perspektywy rozwoju turystyki medycznej w Polsce?

Czas pandemii uwidocznił nam jak kruchym dobrem jest nasze zdrowie. Powinniśmy o nie dbać nie tylko wówczas, jak już coś nam dolega, ale również wtedy gdy jesteśmy w pełni sił. Elementy poprawiające nasze zdrowie warto wplatać w każdy urlop.

Polskie usługi zdrowotne stanowią odpowiedź nie tylko na wyzwania związane z najistotniejszymi globalnymi trendami ostatnich lat, takimi jak starzejące się społeczeństwo, zwiększająca się świadomość zdrowotna i poczucie odpowiedzialności za własne zdrowie, ale też zwrot w kierunku naturalnych metodach leczniczych dostępnych w naszych uzdrowiskach.

Może podczas następnego wyjazdu skorzystamy z serii zabiegów masaży, kąpieli zdrowotnych, czy kompleksowej diagnostyki, która może uratować nam życie. Odwiedzając rodzinę, znajome strony, warto dołączyć do wypoczynku także zabiegi prozdrowotne, dzięki którym będziemy mogli dłużej cieszyć się pozytywnymi efektami urlopu.

Źródło :  www.wielkopolska.travel


Dr Anna Białk-Wolf jest Prezeska Instytutu Badań i Rozwoju Turystyki Medycznej, współzałożycielka Fundacji Proturmed, zajmującej się inicjowaniem współpracy placówek medycznych na rzecz promocji na rynkach zagranicznych, jak i promocją turystyki medycznej.

W ramach działań Instytutu i Fundacji współpracuje z różnymi instytucjami szczebla centralnego i regionalnego, a także poszczególnymi placówkami medycznymi, na rzecz rozwoju oferty skierowanej do turystów korzystających z usług medycznych w naszym kraju. Adiunkt w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni. Prowadzi również zajęcia w Wyższej Szkole Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej z zakresu turystki zdrowotnej. Intensywnie współpracuje z wieloma międzynarodowymi ekspertami turystyki medycznej. Autorka licznych publikacji, analiz i opracowań z tego zakresu.

Ein Gedanke zu „Do Polski po zdrowie

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert