AktualneSpecials

Hamburg: Nasz barokowy Dom na Altonie

Co tydzień, lub częściej, chodzimy do kościoła św. Józefa na Altonie, ale czy znamy jego ciekawą historię? Światło powinno świecić tam, gdzie jest najciemniej.

Kościół świętego Józefa w tej formie zaistniał w 1732 roku. Należał do najpiękniejszych barokowych Kościołów i został wybudowany jako jeden z pierwszych w Europie po reformacji. Parafia jest najstarszą parafią katolicką w północnej części Niemiec. W 1594 roku szauenburski Hrabia Adolf 14., do którego gmina Altona należała, po raz pierwszy pozwolił florentyńskiemu kupcowi Alessandro De La Rocca, zamieszkującemu w Hamburgu, na świętowanie katolickich Mszy. W luterańskim Hamburgu było to zabronione, ze względu na ochronę przed rekatolizacją miasta.

Rozbity i odbudowany
W 1658 roku król Friedrich 3 z Danii pozwolił na wolne wyznawanie religii. 28. lipca 1944 roku Kościół św. Józefa został prawie kompletnie zniszczony przez bombę, która spadła za chórem. Tylko wschodnia część i boczne ściany kościoła jak również części dachu pozostały, aczkolwiek bardzo uszkodzone. Cała przednia część kościoła była całkowicie zniszczona. Dom parafialny został w 1947 roku mozolnie odbudowany i w byłym domu sióstr powstała kapliczka. W pierwszych latach powojennych nie było mowy o odbudowie kościoła. Sześć lat później (1953) zaczęto prowadzić rozmowy z miastem Hamburg o całkowitej rekonstrukcji kościoła, który już wtedy był chroniony jako zabytek. 21 kwietnia rozpoczęto odgruzowywanie i likwidacje krypty. 11 grudnia 1955 roku, bezpośrednio po dokończeniu budowy sufragan (biskup pomocniczy) Johannes von Rudloff poświęcił kościół uroczystą mszą pontyfikalną.

Barok na St. Pauli
Z byłego pięknego barokowego kościoła pozostało nie wiele. W myśl ducha czasu kościół został nowocześnie, to znaczy skromnie wyposażony. Na początku lat siedemdziesiątych zdecydowano, że tej „łysej i nagiej” przestrzeni kościoła z czasu odbudowy, należy nadać ponownie barokowy charakter. W latach 1976 i 1978 architekt Joern Rau sztukaterią i odpowiednim kolorem, jak również oświetleniem nadał wnętrzu kościoła powściągliwy, przyjemny typowo barokowy wygląd. Barokowy ołtarz sprowadzony z Salzkotten, tak samo jak boczne ołtarze i także konfesjonały, jak również droga krzyżowa utrzymują płynnie wyznaczony styl barokowy kościoła. Główny ołtarz został zaprojektowany przez Pana Benedykta Moellera z Salzkotten.

Patryk Nowak

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert