SpecialsTurystyka

Lublin – zainspiruj się historią

Lublin to urokliwe miasto, położone we wschodniej Polsce, pełniące funkcję stolicy województwa lubelskiego. Z roku na rok staje się coraz częściej wybieranym kierunkiem podróży, zarówno dla turystów z kraju, jak i z zagranicy. Nie ma w tym nic dziwnego – Lublin przyciąga niepowtarzalnym klimatem Starego Miasta, bogatą ofertą kulturalną, lokalnymi specjałami oraz odczuwalną na każdym kroku bogatą historią.

W wehikule czasu Lublin to miasto kontrastów – znajduje się w odległości 170 kilometrów od Warszawy, a z drugiej strony – 170 km od granicy z Ukrainą. To miejsce od zawsze było świadkiem spotkania kultur zachodu i wschodu, a także integracji międzykulturowej i przełomowych wydarzeń. To tu można przechadzać się ulicami nieistniejącej dziś dzielnicy żydowskiej, a także odwiedzić miejsce zawarcia unii polsko-litewskiej. Wszystko to buduje niepowtarzalny klimat, zachęcający do zgłębiania historii miasta. A jest ona bardzo bogata; początki grodu sięgają bowiem VI wieku. Jednym z miejsc, które pozwala zetknąć się twarzą w twarz z bogatym dziedzictwem regionu, jest Muzeum Wsi Lubelskiej.

To jeden z największych skansenów w Polsce, prezentujący kulturową różnorodność Lubelszczyzny i utrwalający wiedzę na temat zwyczajów, obrzędów, tradycji i codziennej pracy ludzi minionych epok. Muzeum organizuje także wydarzenia, nawiązujące do roku gospodarsko-obrzędowego wsi oraz rekonstrukcje historyczne. Dzięki temu możemy na własne oczy podziwiać tradycyjne obchody nocy świętojańskiej, wziąć udział w ludowych potańcówkach, sianokosach, żniwach, jarmarkach i dożynkach, a także licznych warsztatach, poświęconych rzemiosłu ludowemu. Wszystkie te wydarzenia pozwalają cofnąć się w czasie i poczuć klimat polskiej wsi, a także lepiej zrozumieć swoje korzenie, popularne wierzenia i otaczającą nas rzeczywistość.

Lublin – Miasto Inspiracji

Niewątpliwą wizytówką Lublina jest Zamek Lubelski, dawniej służący jako więzienie, a dziś siedziba Muzeum Narodowego i jeden z najważniejszych punktów na turystycznej mapie Lublina. Oprócz wystaw malarstwa, sztuki ludowej i zabytków archeologicznych na Zamku mieści się także Kaplica Trójcy Świętej, czyli jeden z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i Europie, oznaczony znakiem Dziedzictwa Europejskiego. Na zamkowym dziedzińcu zwiedzić można donżon, czyli okrągłą basztę, będącą jedną z najstarszych zachowanych budowli na terenie Lubelszczyzny, ze szczytu której rozpościera się widok na Stare Miasto, skrywające jeszcze więcej miejsc z ciekawą historią – Ośrodek Brama Grodzka – „Teatr NN”, Piwnica pod Fortuną, Dom Słów czy Wieża Trynitarska to tylko niektóre z licznych miejsc, które pozwolą jeszcze lepiej wczuć się w klimat miasta i poznać historie jego dawnych mieszkańców, legendy i tajemnice, o których często nie wiedzą nawet rodowici mieszkańcy. Lublin to jednak nie tylko zabytki – to przede wszystkim tętniące życiem miasto, co jest szczególnie widoczne w sezonie festiwalowym. Czerwcowa Noc Kultury, lipcowy Carnaval Sztukmistrzów i sierpniowy festiwal Re:tradycja to tylko niektóre z corocznych lubelskich wydarzeń znanych dziś na całym świecie. Lublin nie bez powodu nazywany jest miastem inspiracji – każdy, bez względu na wiek i zainteresowania, może znaleźć tu atrakcje odpowiednie dla siebie!

Historia na talerzu

Historię i tradycje miasta odzwierciedla dziś także towarzysząca obecnym mieszkańcom lokalna kuchnia. Jednym z najbardziej znanych lubelskich przysmaków jest cebularz – drożdżowy placek pieczony z dodatkiem cebuli i maku, którego wymyślenie przypisuje się Esterce – młodej Żydówce, która miała ugościć tym przysmakiem króla Polski Kazimierza Wielkiego. Kuchnia żydowska to dziś nieodłączny element kultury Lublina, a jej dań skosztować można np. w żydowskiej restauracji Mandragora, mieszczącej się w samym centrum Starego Miasta. Będąc w Lublinie, warto skosztować również lokalnego piwa. Lubelszczyzna słynie bowiem z upraw chmielu, a lokalne tradycje browarnicze sięgają połowy XIX wieku. Na terenie tamtejszego browaru Perła można udać się na zwiedzanie podziemi, w których dawniej przez ponad 100 lat warzono piwo i dowiedzieć się, jak przebiegał ten proces. Smakosze tego trunku powinni odwiedzić także Perłową Pijalnię Piwa – klimatyczny bar, pozwalający delektować się lokalnymi piwami oraz odkrywać specjalne, premierowe gatunki napoju z Browaru Perła, których nie znajdziecie w żadnym innym miejscu, a które tworzą klimat tego miejsca.

Malownicze okolice Miasta

Inspiracji Odwiedzając Lublin, warto skorzystać także z oferty turystycznej gmin obszaru metropolitalnego, a także innych regionów Lubelszczyzny. Miasto stanowi bowiem znakomitą bazę wypadową do Kozłówki, Nałęczowa, Kazimierza Dolnego, Zamościa, na Roztocze i Polesie. Kozłówka to malownicza miejscowość, w której znajduje się Pałac Zamoyskich, jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Europie. Nałęczów jest zacisznym, uzdrowiskowym miasteczkiem, pozwalającym wypoczywać podczas spacerów po parku ze stawem i historyczną barokową zabudową. Kazimierz Dolny to położone nad Wisłą niewielkie miasto z renesansowymi kamieniczkami i średniowiecznym kościołem. Każda z tych trzech miejscowości położona jest od 30 do 60 kilometrów od Lublina i jest dobrze skomunikowana z miastem, dlatego zarówno dojazd transportem prywatnym, jak i publicznym, nie stanowi najmniejszego problemu.

Krzysztof Raganowicz
Prezes Zarządu Lokalna Organizacja Turystyczna Metropolia Lublin

Po więcej informacji o Lublinie zapraszamy na stronę www.lublininfo.com i do Centrum Inspiracji Turystycznej w Lublinie przy ul. Jezuickiej 1/3.

 

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert