HistoriaSpecials

Skąd się wziął Dzień Matki w Polsce? Historia święta pełnego miłości

Dzień Matki to wyjątkowy czas, w którym dziękujemy naszym mamom za ich miłość, troskę i obecność. Ale czy wiesz, kiedy zaczęto go obchodzić w Polsce i skąd w ogóle wziął się ten pomysł?

Każdego roku, 26 maja, dzieci w Polsce wręczają swoim mamom laurki, kwiaty, a czasem także prezenty. To dzień, w którym chcemy powiedzieć „dziękuję” za wszystko, co dla nas robią. Ale Dzień Matki nie zawsze był taki, jak dzisiaj. Kiedyś w ogóle go nie było! Skąd się więc wziął? Cofnijmy się w czasie, żeby poznać całą historię tego pięknego święta. 

Jak to się zaczęło? – Początki Dnia Matki

Na samym początku trzeba wiedzieć, że pomysł, by czcić mamy, nie jest nowy. Już w starożytnej Grecji i Rzymie istniały specjalne dni poświęcone boginiom-matkom. Te boginie były uważane za matki całego świata – natury, ludzi i życia. W tamtych czasach świętowano więc nie tyle konkretne mamy, co ideę „matki” jako dawczyni życia.

Z biegiem lat, w różnych krajach świata, zaczęto obchodzić Dzień Matki w taki sposób, jaki znamy dziś – jako święto wszystkich mam. W nowoczesnej formie narodziło się ono w Stanach Zjednoczonych w 1908 roku, kiedy to pewna kobieta – Anna Jarvis – zorganizowała specjalne nabożeństwo ku czci swojej zmarłej mamy. Ten pomysł spodobał się wielu ludziom, aż w końcu w USA ogłoszono Dzień Matki świętem narodowym.

Kiedy Dzień Matki pojawił się w Polsce?

W Polsce Dzień Matki pojawił się nieco później niż na Zachodzie. Pierwszy raz obchodzono go w Krakowie w 1923 roku. To było tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Ludzie czuli wtedy ogromną potrzebę pielęgnowania tradycji, kultury i rodzinnych wartości. Mama była (i nadal jest!) bardzo ważną osobą w polskim domu, więc pomysł na takie święto szybko zyskał popularność.

Z czasem inne miasta i wsie także zaczęły organizować uroczystości z okazji Dnia Matki. W szkołach dzieci przygotowywały przedstawienia, śpiewały piosenki i wręczały własnoręcznie robione laurki. Tak jest zresztą do dziś – to święto kojarzy się z miłymi niespodziankami, ciepłem i ogromnym uśmiechem mamy.

Dlaczego w Polsce obchodzimy go 26 maja?

To ciekawe, bo Dzień Matki nie wszędzie obchodzony jest tego samego dnia. W USA i wielu innych krajach przypada na drugą niedzielę maja. Ale w Polsce od samego początku ustalono, że będzie to 26 maja – i tak zostało do dzisiaj.

Dlaczego właśnie ta data? Tego dokładnie nie wiadomo – nie ma jednej oficjalnej przyczyny. Możliwe, że po prostu ktoś z organizatorów pierwszego święta w Krakowie wybrał tę datę i się przyjęło. Z czasem Polacy ją pokochali, więc nikt nie chciał niczego zmieniać. 26 maja stał się po prostu „tym dniem”, w którym wszystkie mamy w Polsce mają swoje święto.

Dzień Matki w Polsce ma już ponad 100 lat i ciągle jest bardzo ważny. To nie tylko dzień prezentów – to przede wszystkim okazja, by powiedzieć mamie, jak bardzo ją kochamy. Niezależnie od tego, ile mamy lat, mama zawsze będzie kimś wyjątkowym. A święto, które ją honoruje, przypomina nam, że warto dziękować za miłość, troskę i codzienne wsparcie.

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert